شماره تماس واحد پشتیبانی :

09121733694

دسته‌ بندی محصولات

مقالات

همه چیز درباره کابل خودنگهدار آلومینیومی

بررسی کابل خودنگهدار آلومینیومی

کابل خودنگهدار آلومینیومی برای کاربردهای مختلف استفاده می‌شود. این کابل‌ها به دلیل مزایایی که دارند همواره مورد توجه قرار گرفته‌اند.

کابل خودنگهدار آلومینیومی چند سالی است که در کشور برای کاربردهای متعدد مورد استفاده قرار می‌گیرند. کابل خودنگهدار آلومینیومی با نام ABC نیز شناخته می‌شوند.

علت محبوبیت این کابل‌ها ارزان بودن، مرتب بودن، نصب آسان، نگهداری راحت و … است. از همین رو کابل آلومینیومی در مقایسه با کابل مسی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کابل خودنگهدار آلومینیومی برای برق رسانی از سطح زیر زمین استفاده می‌شوند.

البته باید گفت که این کابل‌ها در کشورهای توسعه یافته بیشتر از کشورهای در حال توسعه استفاده می‌شود. کشورهای در حال توسعه از هادی لخت برای برق رسانی استفاده می‌کنند.

انواع کابل خودنگهدار آلومینیومی

به طور کلی کابل‌‌های خودنگهدار آلومینیومی به سه دسته تقسیم می‌شوند.

دسته اول: کابل خودنگهدار دسته شده

دسته دوم:کابل خودنگهدار دسته شده با مهار لخت

دسته سوم:کابل خودنگهدار دسته شده با نول و مهار

 

انواع کابل خودنگهدار آلومینیومی

تاریخچه کابل‌های خودنگهدار

این کابل‌ها برای نخستین بار توسط فرانسوی‌ها مورد استفاده قرار گرفتند. سپس به دلیل کارایی و مزایایی که داشت توسط بسیاری از شرکت‌های تولید کننده کابل در این کشور مورد توجه قرار گرفت.

استفاده از این کابل‌ها در ایران در چند سال گذشته مورد توجه قرار گرفته است. شرکت‌های محدودی از آن برای کاربردهای برق رسانی استفاده می‌کنند. اما به دلیل مزایایی که دارند رفته رفته بر طرفداران آن افزوده شده است.

کاربرد کابل‌های خودنگهدار

از این کابل‌ها برای برق‌رسانی تک فاز و سه فاز می‌توان استفاده کرد. در صورتی که برای برق تک فاز استفاده شوند دارای چهار رشته آلومینیومی و اگر برای برق سه فاز استفاده شوند، دارای شش رشته آلومینیومی خواهند بود. انتقال برق از مرکز توزیع به سیستم خانگی، صنعتی و کشاورزی از دیگر کاربردهای آنها است.

 

کاربرد کابل‌های خودنگهدار

کابل خودنگهدار هوایی دسته شده چیست؟

این‌ کابل‌ها دارای سطح مقطع و مقاومت یکسانی هستند. علاوه بر این دارای چهار هدایت کننده آلومینیومی می‌باشند.

کابل خودنگهدار دسته شده با نول و مهار چیست؟

برای عایق کردن آنها از سیم نگهدارنده استفاده شده است. این نوع کابل با سه استاندارد فرانسه یعنی سه هدایت کننده فاز، یک سیم نگهدارنده عایق و استفاده از آلومینیوم در ساختارشان ساخته شده‌اند.

کابل هوایی دسته شده با مهار لخت چیست؟

این دسته از سه هدایت کننده فاز آلومینیومی و یک سیم نگهدارنده خنثی آلومینیومی لخت ساخته شده‌اند.

معایب کابل خودنگهدار آلومینیومی

 در کنار تمام مزایای استفاده از کابل‌های ABC، این محصول شگفت انگیز دارای معایبی نیز می‌باشد. بنابراین، در ادامه به برخی از معایب کابل‌های ABC می‌پردازیم. عایق بندی کابل‌های ABC نیز گاهی می‌تواند‌ منبع آسیب باشد.

به دلیل قرار گرفتن در معرض نور خورشید، عایق‌ها تخریب می‌شوند و مشکلات خاصی را ایجاد می‌کنند.  کابل‌های ABC برای مکان‌هایی که ریزش درختان یا شاخه‌ها یک امر عادی است، نامناسب هستند. زیرا می‌تواند باعث شکستگی خطوط و آسیب به عایق شود.  با گذشت زمان، کابل‌های ABC می‌توانند باعث آتش سوزی زمین به دلیل شکستگی خطوط شوند.

از آنجایی که این کابل‌ها به نوعی سنگین هستند، بنابراین نمی‌توانید از آنها برای دهانه‌های طولانی‌تر استفاده کنید. به دلیل وزن آن، این کابل‌ها به قطب‌های بیشتری نسبت به دهانه‌های کوتاهتر نیاز دارند.  در نواحی تپه‌ای، تعمیر کابل‌های ABC کاری طولانی و دشوار است. دلیل اصلی این امر وزن سنگین این کابل‌ها است که به دلیل آن نیاز به تجهیزات تخصصی برای تعمیر دارند.

مزایای کابل خودنگهدار آلومینیومی

شبکه کابلی ABC چندین مزیت را معرفی کرده است که با استفاده از کابل‌های ABC به جای کابل‌های معمولی از آنها بهره مند می‌شوید. در اینجا به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

 افزایش ایمنی

کابل‌های ABC ایمن‌تر، مطمئن‌تر و قابل اعتمادتر از هر خط انتقال معمولی هستند.

هزینه‌های نگهداری کم

این کابل‌ها دارای هزینه برق کم، هزینه نصب پایین و از همه مهمتر نگهداری پایین هستند. به همین دلیل است که کابل باندل هوایی جایگزین هادی مسی و آلومینیومی منسوخ شده در سراسر جهان شده است.

 پوشش گسترده

برخلاف کابل‌های انتقال بدون عایق سنتی، می‌توانید از کابل‌های ABC در همه قسمت‌ها استفاده کنید. با دانستن مشخصات کابل ABC، این کابل برای مناطقی که نصب و راه اندازی آن بسیار مشکل است، عالی است. این کابل‌ها بهترین انتخاب برای نصب در مناطق شهری شلوغ هستند، جایی که کشیدن خطوط بین شکاف‌های باریک ساختمان‌ها بسیار دشوار است. آنها همچنین برای مکان‌هایی مانند مناطق تپه‌ای یا جنگل‌های انبوه کاملا ایده آل هستند. شرکت کابل ABC تضمین می‌کند که آنها خطوط برق را بدون کوتاه کردن درختان در آنجا می‌گذارند.

 ایمن از اتصال کوتاه

علاوه بر این، به دلیل عایق بندی عالی، خطر بسیاری از برق گرفتگی‌های تصادفی را کاهش می‌دهد.

قیمت‌های مقرون به صرفه

علاوه بر این، قیمت کابل ABC کاملا مقرون به صرفه است که آن را نسبت به سایر کابل‌های سنتی جذاب‌تر می‌کند.

تشخیص آسان عیوب

از آنجایی که این کابل‌ها قابل مشاهده هستند، تشخیص هر گونه عیب در سیستم آنها بسیار آسان است.

نصب آسان

به میلگردها یا عایق‌ها نیاز نیست، بنابراین نصب آسان تر شده است

در این مقاله به بررسی کابل خودنگهدار آلومینیومی پرداختیم. جهت خرید و اطلاع از قیمت، مشاهده انواع مدل‌ها و دریافت مشخصات و کاربرد این کابل‌ها خواهشمند است به سایت فروشگاه اینترنتی هورشید مراجعه فرمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مشاوره نیاز دارید؟
×