شماره تماس واحد پشتیبانی :

09121733694

دسته‌ بندی محصولات

مقالات

همه چیز درباره کابل هالوژن فری

شناخت کابل هالوژن فری

کابل هالوژن فری مدت زمانی است که برای انقال برق در صنایع مختلف استفاده می‌شود. این کابل‌ها در مقایسه با کابل معمولی ضریب ایمنی بالایی دارند.

کابل هالوژن فری سال‌هاست که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. آنها در فضاهای عمومی، جایی که مردم در آن زندگی می‌کنند، کار می‌کنند و حرکت می‌کنند، استفاده می‌شوند. این کابل‌ها از نظر ایمنی در برابر آتش بهتر از کابل‌های معمولی هستند و آسیب کمتری دارند.در این مقاله همه آنچه را که باید در مورد کابل هالوژن فری بدانید به شما خواهیم گفت.

هالوژن چیست؟

کابل هالوژن فری به پنج ماده اشاره دارد. اینها عناصر غیرفلزی در گروه ۱۷ جدول تناوبی هستند. مواد فلوئور، کلر، برم، ید و استاتین مواد سازنده آن می‌باشد. این گروه خاصی از عناصر است که می‌توانیم به تفصیل درباره آن صحبت کنیم. آنچه باید بدانید این است که هالوژن‌ها برای انسان بسیار مضر هستند. آنها حتی در صورت قرار گرفتن در معرض مقدار مشخصی کشنده خواهند بود.

معرفی کابل‌های هالوژن فری

ترکیبات بدون هالوژن در تعدادی از کاربردها در صنعت کابل کشی از دهه ۱۹۷۰ استفاده شده است. رویدادهای بزرگ آتش سوزی آگاهی بیشتری را نسبت به استفاده از ترکیبات بدون هالوژن در کابل‌ها افزایش داده است. در صورت آتش سوزی، هالوژن‌هایی که در مواد کابل ادغام می‌شوند آزاد می‌شوند و ممکن است توسط افراد استنشاق شوند. یکی از قابل توجه ترین رویدادها آتش سوزی در ایستگاه متروی Kings Cross لندن بود.

در سال ۱۹۸۷، ۳۲ نفر در جریان این فاجعه جان باختند. تحقیقات نشان داد که اکثر مرگ و میرها ناشی از گازهای سمی و دود استنشاق شده است. پس از این فاجعه، اجازه استفاده از کابل‌های هالوژن در سیستم متروی لندن داده نشد. در نتیجه، بسیاری از صنایع و بخش‌ها دیگر نمی‌خواستند از کابل‌های هالوژن‌دار استفاده کنند.

مواد حاوی هالوژن گازهای خورنده و سمی منتشر می کنند. گازهای خورنده می‌توانند به تجهیزات (الکترونیکی) و موارد مشابه آسیب برسانند. این تمرکز اصلی در مراکز ارتباطات و داده و سازمان‌های مخابراتی بود. در سال ۱۹۸۸، شرکت تلفن بل در ایلینوی دچار آتش سوزی شد. علاوه بر این که ۳۵۰۰۰ نفر قادر به برقراری تماس نبودند، شرکت متحمل میلیون‌ها دلار ضرر شد. تجهیزات آنها در اثر آتش سوزی از بین نرفته است اما در اثر گازهای خورنده آسیب جبران ناپذیری دیده بود.

گازهای سمی یک خطر بزرگ در فضاهای بسته هستند. مثالی از کینگز کراس یا فاجعه‌ای مشابه در سال ۲۰۰۳ در ایستگاه متروی کره جنوبی که در آن ۱۲۰ نفر کشته شدند را در نظر بگیرید. گازهای سمی احتمال فرار را کاهش می‌دهد. پس از استنشاق، به سرعت بر بدن انسان تأثیر می‌گذارد و منجر به مرگ می‌شود.

معرفی کابل‌های هالوژن فری

انواع کابل هالوژن فری

در مورد اینکه کابل بدون هالوژن چه چیزی را تشکیل می‌دهد، ابهامات زیادی در اصطلاح وجود دارد. این به این دلیل است که صنعت کابل از یک اختصار یا نام یکسان برای کابل‌های بدون هالوژن استفاده نمی‌کند. برای اینکه این موضوع برای شما واضح تر شود، متداول ترین اختصارات را در زیر خواهید یافت.

LS0H دود کم، هالوژن صفر

LSZH دود کم، هالوژن صفر

LSHF کم دود، بدون هالوژن

LSNH کم دود، غیر هالوژن

NHFR غیر هالوژن، بازدارنده شعله

HFFR بدون هالوژن، بازدارنده شعله

FRZH بازدارنده آتش، هالوژن صفر

LSFRZH دود کم، ضد حریق، هالوژن صفر

“دود کم” و “صفر هالوژن” معنی یکسانی ندارند، اگرچه بسیاری فکر می‌کنند که دارند. “دود کم” نشان می‌دهد که کابل در صورت آتش سوزی دود سیاه سنگینی از خود ساطع نمی‌کند. در صورت آتش سوزی فقط دود خاکستری نازک ساطع کرده و دید کافی برای فرار باقی می‌گذارد، بنابراین آتش توسط آتش نشانی راحت‌تر کنترل می‌شود. “صفر هالوژن” نشان می‌دهد که هیچ ماده هالوژنی در کابل وجود ندارد. در صورت آتش‌سوزی، کابلی با «هالوژن صفر» همچنان ممکن است دود سیاه شدید ایجاد کند.

مواد بدون هالوژن برای کابل‌ها

چندین ماده بدون هالوژن وجود دارد که می‌توان از آنها برای کابل‌ها استفاده کرد. اینها عبارتند از EVA، پلی آمیدها، EPR، EPDM، PE، PP، SHF1 و SHF2.

پلی اتیلن (PE) – دارای خواص الکتریکی خوبی است، به این معنی که این ماده مصنوعی اثر عایق خوبی دارد. این ماده به خصوص انعطاف پذیر نیست، اما بسته به چگالی مولکولی می‌توان آن را انعطاف پذیرتر کرد. هنگامی که چگالی بالا باشد، پلی اتیلن یک ماده سفت بوده اما قوی‌تر و سخت‌تر از PP است. در برابر رطوبت مقاوم است و در برابر دماهای پایین و پیری مقاوم است.

پلی پروپیلن (PP) – از بسیاری جهات شبیه PE است، به ویژه از نظر خواص الکتریکی. PP سخت است اما انعطاف پذیرتر از PE است، به خصوص زمانی که با اتیلن ترکیب شود. PP در بیشتر موارد به عنوان ماده عایق استفاده می‌شود. این ماده سخت تر از پلی اتیلن است، به طوری که می‌توان یک لایه عایق نازک تر را اعمال کرد.

در این مقاله به بررسی کابل هالوژن فری پرداختیم. جهت خرید و اطلاع از قیمت، مشاهده انواع مدل‌ها و دریافت مشخصات و کاربرد این محصولات خواهشمند است به سایت فروشگاه اینترنتی هورشید مراجعه فرمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مشاوره نیاز دارید؟
×