شماره تماس واحد پشتیبانی :

09121733694

دسته‌ بندی محصولات

مقالات

همه چیز درباره کابل نسوز اعلام حریق

همه چیز درباره کابل نسوز اعلام حریق، این کابل عنصری حیاتی در سیستم‌های اعلان حریق است که وظیفه‌ی انتقال سیگنال‌های هشدار را در شرایط بحرانی بر عهده دارد. این نوع کابل‌ها با ساختاری مقاوم در برابر آتش‌سوزی، عملکرد صحیح سیستم اعلام حریق را حتی در دمای بالا و شعله‌های سوزان تضمین می‌کنند.

کابل نسوز اعلام حریق چیست؟

کابل نسوز اعلام حریق یکی از انواع کابل‌هایی که همانطور که از اسمشان پیداست در برابر آتش و شعله مقاوم هستند. هر زمان که می‌خواهند برای فضای عمومی برنامه ریزی کنند، معمولا شرایط بد و خطرناک نیز در نظر گرفته می‌شود. برنامه‌ریزی آتش‌سوزی و بلایا بسیار پر زحمت است، بنابراین بسیار مهم است که مهندسین و پیمانکاران بدانند چه زمانی از کابل نسوز اعلام حریق استفاده کنند و چگونه باید به انتخاب‌های درست رسید. برای اطلاع از این مورد به همه چیز درباره انواع کابل نسوز مراجعه کنید.

کابل‌ نسوز اعلام حریق دارای دو نوع است که باید با ویژگی آن‌ها آشنا شوید تا بتوانید بهترین گزینه را انتخاب نمایید. کابل‌های مقاوم در برابر شعله برای مقاومت در برابر گسترش آتش به یک منطقه جدید طراحی شده‌اند. کابل‌های مقاوم در برابر آتش برای حفظ یکپارچگی مدار طراحی شده‌اند و برای مدت زمان مشخصی تحت شرایط تعریف شده به کار خود ادامه می‌دهند.
هر دو نقش مهمی در حفظ یکپارچگی محیط در هنگام حادثه آتش سوزی و بهبود شانس فرار و زنده ماندن دارند.

کاربرد کابل نسوز اعلام حریق

کاربردهای معمول کابل مقاوم در برابر آتش شامل ساختمان‌های عمومی از جمله مدارس تا بیمارستان‌ها، ایستگاه‌های مترو، مراکز تجاری و تفریحی و همچنین کشتی‌های دریایی و محیط‌های خطرناک مانند سکوهای نفت و گاز است. هوراشید می‌تواند طیف کاملی از کابل‌های مقاوم در برابر آتش را مطابق با استانداردها عرضه کند.

انواع کابل‌ نسوز ضد حریق

کابل‌های نسوز شامل طیفی از کابل‌های کم دود و بدون دود هستند که برای مقاومت در برابر انتشار و گسترش شعله طراحی و آزمایش شده‌اند و دارای سمیت کم، کمترین میزان تولید دود و گاز اسیدی هستند.

ویژگی‌ها

 • یکپارچگی آتش
 • مقاومت در برابر احتراق
 • تاخیر در شعله
 • انتشار شعله کم و گسترش شعله
 • سمیت کم و دود کم
 • تولید گاز با اسید پایین

این کابل‌ها قادر هستند دما تا منفی ۶۰ تا ۲۵۰ درجه را تحمل کنند. بنابراین در مکان‌های حساس و خطرآفرین بیشترین استفاده را دارند. از دیگر ویژگی مهم آن‌ها که باعث شده استفاده از آن‌هادر هر مکانی به راحتی میسر باشد، برخورداری از انعطاف پذیری بالا است. شکل‌گیری راحت آن‌ها موجب شده تا پایداری جریان الکتریسیته حفظ گردد. از طرف دیگر مقاومت بالایی در برابر جریان‌های شدید ناشی از ولتاژهای بالا دارند.

مقاومت کابل نسوز اعلام حریق در یرابر اشعه مادون قرمز و ماورابنفش بالاست. تمامی این ویژگی‌ها موجب گشته تا این گروه از کابل‌ها در صنایع مختلفی از جمله صنایع غذایی و پزشکی مناسب باشند. سیستم‌های اعلام حریق به دلیل حساسیت بالایی که دارند باید توسط ابزار و تجهیزات ویژه و باکیفیت ساخته شوند‌.
یکی از انواع مدل‌های این کابل‌ها، نوع شیلدار است. ویژگی کابل نسوز شیلدار مقاومت در برابر امواج الکترومغناطیسی ایجاد شده از ترانس‌های چراغ‌های مهتابی است.

کابل شیلدار اعلام حریق چیست؟

یکی از انواع کابل‌های پرمصرف کابل‌های شیلدار هستند. بر روی آن‌ها پوشش محافظی قرار گرفته که مانع از آسیب دیدن کابل خواهد شد و میزان خسارت را در صورت وارد شدن صدمه به حداقل می‌رساند. علاوه بر لایه بیرونی، لایه درونی آن از جنس مس ساخته شده که آن‌ها را به یک رسانای قوی تبدیل کرده است. استفاده از مس و آلومینیوم در ساختار سیم‌ها موجب ایجاد خاصیت رسانایی بالا در آن‌ها خواهد شد. یکی از نکاتی که در هنگام خرید آن‌ها باید به آن دقت کرد، کیفیت کابل نسوز اعلام حریق است.

همه چیز درباره کابل نسوز اعلام حریق
همه چیز درباره کابل نسوز اعلام حریق – هورشید

نکات مهم در هنگام خرید کابل نسوز اعلام حریق

در هنگام خرید کابل‌های اعلام حریق به نکات زیر توجه کنید.

 • تولید دوده کم

کابل‌های اعلام حریق باید کم دوده باشند. سیلیکون استفاده شده در ساختار آن‌ها باید از مواد درجه یک و باکیفیت باشد تا میزان دود در زمان آتش سوزی به حداقل برسد.

 • جلوگیری از انتشار شعله

در صورت استفاده از کابل‌های بی‌کیفیت، شعله با سرعت بیشتری منتشر می‌شود و این باعث بیشتر شدن خسارت در زمان آتش سوزی خواهد شد. کابل نسوز اعلام حریق در برابر شعله مقاوم است و مانع از انتشار آن در محیط خواهد شد.

 • ضد حریق بودن

آژیر و منبع که در سطح خارجی قرار می‌گیرند باید در برابر آتش محافظت شوند. از همین رو برای آن‌ها از روکش‌های مخصوصی استفاده می‌کنند.

 • عدم تولید گاز سمی

از دیگر خطراتی که در هنگام آتش سوزی با آن مواجه هستیم، تولید گازهای سمی است که باعث ایجاد احساس خفگی می‌شود‌.

 • کیفیت شیلد

این دسته از کابل‌ها باید به گونه‌ای طراحی شوند که نویزهای منفی نتواند بر روی آن‌ها تاثیری بگذارد. پوشش آن‌ها معمولا از فویل است که نویزهای احتمالی محیط را حذف می‌کند.

کابل اعلام حریق سیلیکونی چیست؟

نوع دیگری از کابل اعلام حریق کابل‌های سیلیکونی هستند. به این نوع کابل، کابل سیلیکونی نسوز گفته می شود که هم عایق قابل اعتمادی برای کابل است و هم دارای روکش‌های بیرونی است که از عایق ترکیبی از سیلیکون ساخته شده و دارای لاستیک‌های مخصوص نیز می باشد. سیلیکون‌ها مواد اصلی در گروه شبه فلزات هستند. معمولا ترکیب سیلیکون و پلاستیک به گونه‌ای است که باعث ایجاد تنوع زیادی شده و مقاومت آن در برابر حرارت ناشی از شعله غیر مستقیم است.
قدرت تحمل سیلیکون بالا است و این به خاطر ظرفیت بالای لاستیک‌ها است، به طوری که هر چه سیلیکون در پلاستیک استفاده شده در شیلد بیشتر باشد، مقاومت آن در برابر حرارت بیشتر می شود. نکته مهم در مورد سیلیکون این است که سیلیکون تجدید ناپذیر است و ممکن است سازگار با محیط زیست نباشد.

اهمیت استفاده از شیلد در کابل اعلام حریق

استفاده از شیلد موجب محافظت از کابل در هنگام آتش سوزی خواهد شد. علت اهمیت شیلد در جذب امواج الکترومغناطیس است که باعث گشته از آن‌ها در ساختمان سازی استفاده شود. اختلاف پتانسیل، جریان‌های مختلفی ایجاد می‌کند که باعث آشکار شدن آلارم آتش سوزی شده و شیلد موجود در کابل اعلام حریق از بروز خطا جلوگیری می‌کند.

استاندارد کابل اعلام حریق

استانداردهای IEC 60332-1 برای تایید مقاومت کابل در برابر با شعله مستقیم و IEC 60331-11 برای مقاومت در برابر آتش استفاده می‌شوند.

سخن پایانی
در این مقاله به بررسی همه چیز درباره کابل نسوز اعلام حریق پرداختیم. جهت خرید و اطلاع از قیمت، مشاهده انواع مدل‌ها و دریافت مشخصات و کاربرد این کابل‌ها خواهشمند است به سایت فروشگاه اینترنتی هورشید مراجعه فرمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مشاوره نیاز دارید؟
×