شماره تماس واحد پشتیبانی :

09121733694

دسته‌ بندی محصولات

مقالات

مشخصات فنی کابل ضدحریق که باید بدانید

همه چیز درباره کابل ضدحریق

آتش سوزی یکی از بزرگترین خطرات در کارخانه‌ها است و بیشتر آنها به دلیل نقص در سیستم برق رخ می‌دهد. بنابراین تعجبی ندارد که پیشرفت‌هایی برای مهار حوادث آتش سوزی از منبع حاصل شده است. در این مقاله می‌خواهیم به معرفی و بررسی مشخصات فنی کابل ضدحریق بپردازیم. کابل‌های برق از نظر کاربرد پیشرفت زیادی کرده‌اند و پیشرفت‌های متعدد در ویژگی‌های آنها جهش‌های فوق العاده‌ای را در جهت ایمنی ایجاد کرده است.

بررسی مشخصات فنی کابل ضدحریق

مقاومت کابل در برابر آتش مزایای بسیاری دارد. یک کابل مقاوم در برابر آتش در صورت آتش سوزی به کار خود ادامه می‌دهد و همچنین به عنوان یک کابل یکپارچه در مدار شناخته می‌شود . از طرف دیگر ، کابل ضد حریق آتش را منتقل نمی‌کند. یک کابل ضد حریق به این ترتیب باعث می‌شود مدار به‌ کار خود ادامه داده و انتقال نیرو از طریق آن ادامه خواهد داشت. در حالی که این مورد در مورد کابل‌های معمولی صدق نمی‌کند.
کابل‌های مقاوم در برابر آتش در مدارهای الکتریکی حساس مانند مدارهای ایمنی و مدارهای پشتیبانی که برای عملکرد در مواقع اضطراری مورد نیاز است، استفاده می‌شود. از طرف دیگر، کابل‌های ضدحریق در سایر مدارها استفاده می‌شود. بنابراین اگر آتش سوزی رخ دهد، می‌توانند گسترش آن را مهار کنند. یک کابل مقاوم در برابر شعله بر اساس IEC 60331 تهیه شده و در غلاف بیرونی رنگ آن قرمز است. رفتار کابل‌های مقاوم در برابر شعله تحت آتش با گذر از IEC 60332 از پیش تعیین شده است و در غلاف بیرونی خاکستری یا سیاه قرار گرفته است.
هر دو مقاوم در برابر شعله بوده و در برابر آتش سوزی رفتار متفاوتی از خود نشان می‌دهند. سرمایه گذاری روی این نوع کابل‌ها ایمنی را برای همه افراد درگیر تا حد زیادی بهبود می‌بخشد.

انواع کابل ضدحریق

قبل از بررسی مشخصات فنی کابل ضدحریق باید با این کابل‌ها بیشتر آشنا شوید. برخی از انواع کابل ضد حریق عبارت است از:

 • مقاوم در برابر حرارت – در دمای بالا عادی عمل می‌کند، اما ممکن است در صورت آتش سوزی به طور عادی کار نکند.
 • مقاوم در برابر آتش- در شرایط آتش سوزی عادی عمل می‌کند.
 • مقاوم در برابر شعله – در شرایط آتش عادی عمل نمی‌کند ، اما از گسترش آتش جلوگیری می‌کند.
کابل‌های مقاوم در برابر حرارت

در مرحله اول، ما کابل‌های مقاوم در برابر حرارت داریم که کمی از بقیه متفاوت هستند. سیم یا کابل مقاوم در برابر حرارت یا درجه حرارت بالا در صورت قرار گرفتن در معرض شعله عملکرد خاصی ندارند، اما بدون ذوب شدن در برابر دمای بالاتر مقاومت می‌کند. سیم‌ها و کابل‌های اصلی، مانند انواع سیم کشی خانه ، معمولاً تا دمای۷۰ تا ۱۲۰ درجه سانتیگراد دوام می‌آورند ، بنابراین کابل‌های مقاوم در برابر درجه حرارت بالا باید از پلاستیک مقاوم در برابر ۱۲۵ درجه سانتیگراد به بالا استفاده کرد. این کابل‌ها می‌تواند به طور مداوم در دمای ۲۶۰ درجه سانتی گراد و حتی می‌تواند برای دوره‌های کوتاه مدت به بیش از ۴۰۰ درجه سانتی گراد برسد.

کابل‌های ضد حریق

حال نوبت به بررسی مشخصات فنی کابل ضدحریق می‌رسد. یک پلاستیک مقاوم در برابر حرارت ممکن است به راحتی بسوزد. در حالی که یک ماده بسیار مقاوم در برابر شعله ممکن است فقط در دمای نسبتا پایین زنده بماند. هنگام در نظر گرفتن اینکه از کدام کابل یا سیم در شرایط آتش سوزی استفاده کنید ، دو سوال اساسی وجود دارد: در صورت برخورد با آتش آیا می‌سوزد؟ اگر چنین است، آیا اجازه می‌دهد آتش بیشتر گسترش یابد؟ کابل‌های مقاوم در برابر آتش می‌توانند در شرایط آتش معمولی بدون آتش زدن محیط اطراف به کار خود ادامه دهند.

کابل ضد حریق
کابل‌ها و مواد مقاوم در برابر شعله

در اینجا باید دید که پلاستیک موجود در کابل به راحتی می‌تواند آتش بگیرد؟ این که آیا هنگام سوختن چکه می‌کند یا خیر و اینکه آیا این قطرات شعله ور می‌شوند یا خیر. یک ماده خوب و مقاوم در برابر شعله می‌تواند بدون آتش گرفتن در شعله بنشیند و اگر شدت شعله آنقدر باشد که عایق یا غلاف آتش بگیرد، به محض حذف منبع شعله خود خاموش می‌شود. مواد مقاوم در برابر شعله را می‌توان در کابل‌‎های مقاوم در برابر آتش و مقاوم در برابر شعله یافت.

انواع کابل‌های مقاوم در برابر آتش

بیایید به انواع مختلف کابل‌های مقاوم در برابر آتش نگاهی بیندازیم.

کابل‌های عایق معدنی (MI)

این کابل‌های مقاوم در برابر آتش از سال ۱۸۹۶ وجود داشته است. آنها می‌توانند یک طرح تک یا چند رسانا داشته باشند و از مس جامد و اکسید منیزیم ساخته شده‌اند. کابل‌های دارای درجه آتش MI تست UL 2196 را گذرانده و شهرت بسیار خوبی دارند.
در اینجا برخی از مزایای کابل‌های MI آمده است:

 • روکش فلزی، سیم‌ها را از اثرات مخرب اکسیداسیون محافظت می‌کند. این ویژگی برای مکان‌هایی که مرطوب هستند یا از مواد شیمیایی استفاده می‌کنند، ضروری است.
 • کابل‌های MI دچار خوردگی نمی‌شوند و این احتمال تعویض کابل را کاهش می‌دهد. این امر ایمنی را در شرایطی مانند نیروگا‌های هسته‌ای که جایگزینی کابل‌های ضدحریق خطرناک است، ارتقا می‌بخشد.
 • به دلیل طراحی عایق، کابل‌های MI نمی‌سوزند. در عوض، آن‌ها حتی در صورت مواجهه با دمای بالا عملکرد مطلوب خود ادامه می‌دهند.
کابل‌های روکش فلزی (MC)

انواع مختلفی از کابل‌های MC وجود دارد اما بیشتر آنها از سه سیم عایق ساخته شده‌اند که توسط آلومینیوم محافظت شده‌اند. آن‌ها در سه اندازه معمول وجود دارند:

 • ۱۰ سنج
 • ۱۲ سنج
 • ۱۴ سنج

مزایای کابل‌های MC در زیر ذکر شده است:

 • کار با این کابل‌های نسوز راحت تر و ایمن تر است.
 • نصب آنها در مقایسه با کابل‌های MI چندان گران نیست.

در این مقاله به بررسی مشخصات فنی کابل ضدحریق پرداختیم. جهت خرید و اطلاع از قیمت ، مشاهده انواع مدل ها و دریافت مشخصات فنی کابل های ضدحریق خواهشمند است به سایت  فروشگاه اینترنتی هورشید مراجعه فرمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مشاوره نیاز دارید؟
×