شماره تماس واحد پشتیبانی :

09121733694

دسته‌ بندی محصولات

مقالات

کابل سیلیکونی چیست و انواع کاربردهای آن

همه چیز درباره کابل های سیلیکونی

کابل سیلیکونی چیست و چه مزایایی دارد؟کابل‌های سیلیکونی مزایای بسیار زیادی برای کاربردهای صنعتی دارند. کابل‌های با پوشش سیلیکونی دارای محدوده حرارتی بسیار بالایی بین منفی ۹۰ درجه سانتی‌گراد (منفی ۱۳۰ درجه فارنهایت) در پایین‌ترین نقطه تا ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد (۳۹۲ درجه فارنهایت) در انتهای بالا هستند، که آنها را به یکی از قابل اعتمادترین کابل‌ها برای گرما تبدیل می‌کند.
استفاده برای کاربردهای حساس، جدا از مقاومت حرارتی بالا از دیگر موارد استفاده از آن‌ها است. کابل‌های سیلیکونی به دلیل انعطاف پذیری خود شناخته شده‌اند. سیلیکون یک ماده معدنی کمیاب است و خواص ضد آتش طبیعی سیلیکون آن را در بین کابل‌های قابل اعتماد از نظر مقاومت در برابر حرارت قرار می‌دهد.
کابل سیلیکونی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ سیلیکون یک ماده لاستیکی است که از نظر مکانیکی به سختی سایر مواد سخت‌تر نیست که ‌بتواند مقاومت سفت و سختی در برابر ضربه ایجاد کند. با این حال، سازندگان دریافتند که جبران آن با استفاده از لاک سیلیکونی امکان پذیر است.
علاوه بر این مزیت اصلی سیم عایق بندی شده سیلیکونی در کاربردهای مسکونی و تجاری مقاومت در برابر آتش است. زمانی که شما نیاز به حفظ یکپارچگی مدار دارید، آنها قابل اعتمادترین کابل‌ها هستند.
در صورتی که کابل سیلیکونی تحت تاثیر آتش قرار گیرد، لایه‌ای از سیلیس ذوب شده وجود دارد که در هادی رسوب کرده و عایق بالایی ایجاد می‌کند. همچنین می‌توان افزودنی‌های خاصی را اضافه کرد که خواص دفاعی سیلیس را برای هادی افزایش دهد. کابل سیلیکونی با دمای بالا به عنوان “LSZH” طبقه بندی می‌شود: دود کم و مواد هالوژن صفر.

۳ عنصر عایق سیلیکونی

سیلیکون مقاوم ترین ماده لاستیکی در برابر آتش است و عایق لاستیک سیلیکونی از ۳ عنصر اصلی تشکیل شده است: هیدروژن، اکسیژن و کربن. سیلیکون نسبت به سایر کابل‌های مقاوم در برابر شعله گران‌تر است، زیرا یک ماده کمیاب است و از دهه ۱۹۴۰ که برای اولین بار در کارخانه‌ها استفاده شد و در صنعت طرفداران بسیاری پیدا کرد. در مراحل اولیه توسعه آن، سازندگان با خواص مقاومتی محدود آن دست و پنجه نرم کردند، اما از آن زمان این مشکلات حل شده است.

تولیدکنندگانی مانند کابل ZW از پرکننده‌ها و افزودنی‌هایی استفاده می‌کنند که سیلیکون را تقویت کرده و آن را به مقاوم‌ترین و قدرتمندترین کابل‌ها تبدیل می‌کند. نسل جدید سیم ۱۶ AWG ساخته شده از سیلیکون غیر واکنشی و پایدار است. همانطور که در ادامه به آن می‌پردازیم، در برابر محیط‌های سخت نیز بسیار مقاوم است. به عنوان یک نتیجه از محبوبیت گسترده آن در تولید، کابل‌های سیلیکونی را می‌توان در بسیاری از لوازم الکترونیکی از باتری‌های کوچک گرفته تا وسایل نقلیه نظامی بزرگ یافت.
صنایعی که از کابل های سیلیکونی استفاده می‌کنند:

  • صنعت خودرو.
  • صنعت پزشکی.
  • صنعت هوافضا.
  • صنعت الکترونیک.
  • صنعت ساخت و ساز.
  • صنعت تولید.

فضای داخلی کابل‌های سیلیکونی مشابه کابل‌های محبوب دیگر از جمله کابل‌های PVC و کابل‌های تفلون است. در داخل آنها از هادی‌های مسی رشته‌ای ساخته شده است. با این حال، عایق بسیار متفاوت است و سیلیکون را متمایز می‌کند. کابل‌های سیلیکونی از لاستیک سیلیکونی قدرتمند و ترکیبی از مواد شیمیایی دیگر تشکیل شده است که آن را تقویت می‌کند.
در هر کابل سیلیکونی رشته‌های مختلفی از سیم‌ها وجود دارد و گاهی اوقات رنگ‌های متفاوتی برای نشان دادن عملکرد آنها استفاده می‌شود. در بین کابل‌های سیلیکونی نیز تفاوت‌هایی وجود دارد. برخی برای خطوط انتقال نیرو مناسب هستند در حالی که برخی دیگر برای اتصالات الکتریکی کوچکتر در دستگاه‌ها کاربرد دارند.

۸ مزیت برتر کابل‌ سیلیکونی چیست؟

مشاغل از هر نوع می‌توانند از کابل‌های سیلیکونی بهره مند شوند. تولیدکنندگان لوازم الکترونیکی، شرکت‌های ساختمانی/املاک، تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی، شرکت‌های هوافضا و سایر مشاغلی که به مقاومت حرارتی بالا در محصولات خود متکی هستند، باید کابل‌های سیلیکونی را برای مزایایی که می‌توانند ارائه دهند، در نظر بگیرند. محبوب‌ترین کابل‌های عایق شده امروزه کابل‌های پی وی سی هستند، اما کابل‌های سیلیکونی عایق بالاتری را با هزینه کمی بیشتر ارائه می‌دهند. کابل‌های سیلیکونی را می‌توان با کابل‌های دیگر متصل کرد. کابل‌های سیلیکونی به دلیل عملکردشان کم کم در تعدادی از زمینه‌های مختلف محبوبیت پیدا کردند. بیایید به ۸ مزیت برتر کابل‌های سیلیکونی نگاهی بیندازیم:

مقاومت در برابر شعله

کابل‌های سیلیکونی کابل‌های شماره یکی هستند که می‌خواهید یکپارچگی مدار را در صورت آتش‌سوزی حفظ کنید. مزیت اصلی نسبت به سایر کابل‌های عایق شده مقاومت شدید در برابر شعله است. اگر می‌خواهید آسیب ناشی از آتش سوزی را به حداقل برسانید، باید کابل‌های سیلیکونی را در نظر بگیرید. خواص ضد شعله مواد معدنی، آنها را برای کاربردهای مختلف صنعتی ایده آل می‌کند. در حالی که کابل‌های دیگر ذوب می شوند، کابل‌های سیلیکونی در هنگام آتش سوزی مقاومت می‌کنند و زمان کافی برای خاموش کردن آتش را فراهم می‌کنند.

کابل سیلیکونی نسوز
انعطاف پذیری بالا

عموم مردم سیلیکون را با انعطاف پذیری مرتبط می‌دانند زیرا یکی از انعطاف پذیرترین لاستیک‌های جهان است. در کاربردهای صنعتی، باید کابل را خم کنید تا آن را برای اهداف مختلف تنظیم کنید و این باعث می‌شود کابل‌های سیلیکونی ۱۶ AWG یکی از همه کاره ترین کابل‌های موجود در بازار باشد. آنها قادر به تحمل خمش زیاد برای طیف وسیعی از کاربردها هستند.

عایق شیمیایی

کابل‌های سیلیکونی معاصر مجهز به یک پوشش محافظ هستند که آنها را در برابر مواد شیمیایی و مواد مختلف که ممکن است به کابل‌های دیگر آسیب برساند، مقاوم می‌کند. اگر در محیطی با مواد شیمیایی غیرقابل پیش بینی زیاد کار می‌کنید، کابل‌های سیلیکونی بسیار قابل اعتماد هستند.

مقاومت حرارتی

کابل‌های سیلیکونی مقاومت حرارتی بالایی دارند و یکی از پرکاربردترین کابل‌ها هستند. این همان چیزی است که آنها را به کابل‌های درجه یک تبدیل می‌کند. کابل‌های سیلیکونی نه تنها می‌توانند در برابر دماهای بالا بلکه در دمای بسیار پایین نیز مقاومت کنند.
کابل‌های سیلیکونی صنعتی می‌توانند تا ۳۰۰+ درجه سانتی گراد (+۵۷۲ درجه فارنهایت) و تا ۹۰- درجه سانتی گراد (-۱۳۰ درجه فارنهایت) را تحمل کنند. حتی کابل‌های سیلیکونی پایه، مقاومت حرارتی تا ۲۰۰+ درجه سانتی‌گراد (+۳۹۲ درجه فارنهایت) دارند. به طور موثر، کابل‌های سیلیکونی تضمین می‌شوند که خواص انتقال عالی را حفظ کرده و نرمی یا انعطاف پذیری خود را بدون توجه به دما حفظ کنند.

مقاومت فشاری

کابل‌های سیلیکونی حتی با قرار گرفتن طولانی مدت در معرض فشار، شکل اصلی خود را حفظ می‌کنند. اگر عادت دارید با کابل‌هایی کار کنید که پس از تحت فشار قرار گرفتن به طور دائم خم می‌شوند، باید کابل‌های سیلیکونی را تغییر دهید. آن‌ها حتی پس از فشار طولانی مدت شکل اولیه خود را حفظ می‌کنند.
مثال: هنگامی که یک کابل سیلیکونی را بین دو دستگاه فشرده می‌کنید، پس از برداشتن فشار به حالت اولیه باز می‌گردد. این به شما این امکان را می‌دهد که بدون ایجاد آسیب، آن را چندین بار خم کنید.

مناسب برای استفاده در فضای باز

کابل‌های سیلیکونی برای استفاده در فضای باز مناسب هستند، جایی که می‌توانند در معرض شرایط محیطی شدید قرار گیرند. به عنوان مثال، می‌توان از کابل‌های سیلیکونی روی پشت بام‌ها برای کاربردهای خورشیدی استفاده کرد، جایی که در معرض گرمای ثابت قرار می‌گیرند. اگر به کابلی نیاز دارید که از نظر محیطی در برابر عناصری مانند آب و شعله بسیار مقاوم باشد، آنها یک کابل معمولی هستند.

مواد معدنی سالم

لاستیک سیلیکون متعلق به دسته پلیمرهای بی اثر است که آن را به یک ماده شیمیایی غیر واکنشی تبدیل می‌کند. به همین دلیل است که کابل‌های سیلیکونی یکی از معدود کابل‌های بی‌خطر برای استفاده در صنایع غذایی هستند. سیلیکون می‌تواند با غذاها و نوشیدنی‌ها بدون آلوده کردن آنها در تماس باشد. این ویژگی سیلیکون را به یکی از سبزترین مواد لاستیکی تا به امروز تبدیل می‌کند.

عایق شیمیایی

سیم‌های با روکش سیلیکونی مقاومت شیمیایی بالایی دارند که باعث می‌شود در کاربردهای صنعتی نسبت به سایر انواع کابل‌ها مانند کابل‌های PVC قابل اعتمادتر باشند. سیلیکون در برابر اکثر مواد شیمیایی رایج مانند نفت/گاز، ازن و غیره مقاوم است. اگر از بخش کابل‌های سیلیکونی ZW Cable بازدید کنید، متوجه می‌شوید که بیشتر لاستیک‌های سیلیکونی تقریباً در برابر همه اشکال مواد شیمیایی مضر مقاوم است.

در این مقاله بررسی کردیم که کابل سیلیکونی چیست؟ جهت خرید و اطلاع از قیمت، مشاهده انواع مدل‌ها و دریافت مشخصات و کاربرد این کابل‌ها خواهشمند است به سایت فروشگاه اینترنتی هورشید مراجعه فرمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مشاوره نیاز دارید؟
×