شماره تماس واحد پشتیبانی :

09121733694

دسته‌ بندی محصولات

مقالات

چراغ LED خیابانی

چراغ‌های LED خیابانی ابزار جدیدی هستند که برای روشنایی در خیابان به کار می‌روند. این چراغ‌ها مزایای زیادی نسبت به روشنایی سنتی در خیابان ارائه می‌کنند. این مقاله مزایای چراغ خیابانی LED، از جمله بهره وری انرژی، مقرون به صرفه بودن، پایداری محیطی و بهبود دید را بررسی می‌کند. علاوه بر این، پیشرفت‌ها و چالش‌های بالقوه مرتبط با این فناوری در آینده را مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد. اما در ابتدا شیوه کار این لامپ‌ها را بررسی می‌کنیم.شما برای خرید مازی نور یا سیم افشان نیز می توانید به فروشگاه اینترنتی هورشید مراجعه نمایید.

نحوه کار چراغ LED خیابانی چگونه است؟

چراغ‌های LED با استفاده از مواد نیمه هادی به نام دیود نورانی (LED) کار می‌کنند. هنگامی که جریان الکتریکی به LED اعمال می‌شود، الکترون‌ها از طریق مواد نیمه هادی حرکت می‌کنند و انرژی را به شکل فوتون آزاد می‌کنند. نام این فرآیند، الکترولومینسانس است.

چراغ LED از دو لایه مواد نیمه هادی تشکیل شده است: لایه نوع P و لایه نوع N. لایه نوع P حاوی حفره‌هایی با بار مثبت است، در حالی که لایه نوع N حاوی الکترون‌هایی با بار منفی است. این دو لایه توسط یک اتصال از هم جدا می‌شوند.

هنگامی که یک ولتاژ بر روی LED اعمال می‌شود، الکترون‌ها از لایه نوع n به لایه نوع p حرکت می‌کنند، در حالی که حفره‌ها از لایه نوع p به لایه نوع n حرکت می‌کنند. در محل اتصال بین این لایه‌ها، الکترون‌ها و حفره‌ها با هم ترکیب شده و انرژی تابش نور آزاد می‌کنند.

رنگ نور ساطع شده توسط LED به مواد استفاده شده در ساخت آن بستگی دارد. مواد مختلف هنگامی که توسط جریان الکتریکی برانگیخته می‌شوند رنگ‌های متفاوتی تولید می‌کنند. به عنوان مثال، فسفید آرسنید گالیم GaAsP نور قرمز یا زرد تولید می‌کند، در حالی که نیترید گالیوم GaN نور آبی یا سبز تولید می‌کند.

چراغ‌های ال‌ای‌دی نسبت به لامپ‌های رشته‌ای یا فلورسنت سنتی انرژی کارآمدتری دارند، زیرا درصد بیشتری از انرژی الکتریکی را به جای گرما به نور مرئی تبدیل می‌کنند. هم‌چنین طول عمر بیشتری دارند.

نحوه کار چراغ LED خیابانی چگونه است؟

مزایای خرید چراغ LED خیابانی

بهره وری انرژی | چراغ LED خیابانی

درست همانند سایر چراغ‌های LED، چراغ‌های خیابانی LED نیز در مقایسه با چراغ‌های روشنایی معمولی بسیار کارآمد هستند. آن‌ها برق بسیار کمتری مصرف می‌کنند با روشنایی یکسان یا حتی بهتر. این بهره وری منجر به کاهش هزینه‌های انرژی برای شهرداری‌ها و دولت‌های مسئول در زیرساخت‌های روشنایی شهری می‌شود. علاوه بر این، لامپ‌های ال‌ای‌دی نسبت به لامپ‌های سنتی طول عمر بیشتری دارند و هزینه‌های تعویض و تعمیرات و نگهداری کمتری را به همراه دارند.

سودآوری در سطح شهری یا کشوری

 اگر چه سرمایه گذاری اولیه در چراغ‌های خیابانی LED می‌تواند بیشتر از چراغ‌های روشنایی سنتی باشد. با این حال، سودآوری  آن‌ها در بلندمدت غیرقابل انکار است. کاهش مصرف انرژی و کم شدن نیازهای تعمیر و نگهداری منجر به صرفه جویی قابل توجه منابع مالی در طول زمان می‌شود. علاوه بر این، چراغ‌های ال ای دی توزیع نور را بهتر می‌کنند، آلودگی نوری را به حداقل می‌رسانند و سبب می‌شوند که نور به جایی که بیشتر مورد نیاز است هدایت می‌شود.

پایداری زیست محیطی

 چراغ‌های خیابانی LED از طرق مختلفی به پایداری زیست محیطی کمک می‌کنند. اول این که مصرف انرژی کمتر آن‌ها باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای مربوط به تولید برق می‌شود. دوم، آن‌ها حاوی مواد مضری مانند جیوه موجود در لامپ‌های سنتی نیستند، و همین امر، کمک می‌کند این چراغ‌ها با محیط زیست سازگارتر باشند. در نهایت، چراغ‌ LED خیابانی را می‌توان به راحتی با فناوری‌های شهر هوشمند مانند سنسورهای حرکتی یا قابلیت‌های کاهش نور ادغام کرد تا مصرف انرژی را بهینه کند.

بهبود دید و امنیت

چراغ‌های LED خیابانی به دلیل شاخص رندر رنگ بالاCRI دید بهتری نسبت به سیستم‌های روشنایی معمولی دارند. این بدان معنی است که اشیاء تحت نور LED طبیعی‌تر به نظر می‌رسند و به همین سبب، ایمنی جاده را برای رانندگان و عابران پیاده بهبود می‌بخشند. بعلاوه، روشنایی LED ها بدون زمان گرم کردن یا مشکلات سوسو زدن که معمولاً در فناوری‌های روشنایی قدیمی دیده می‌شود، اتفاق می‌افتد. نتیجه این روشنایی ثابت و مطمئن، کاهش تصادفات و بهبود ایمنی کلی خیابان‌های شهر است.

سخن پایانی

چراغ‌های LED در نحوه روشنایی شهرها و جاده‌ها یک جهش ایجاد کرده‌اند. بهره وری انرژی، مقرون به صرفه بودن، پایداری محیطی و بهبود دید و امنیت، آن‌ها را به انتخابی مطمئن برای سیستم‌های روشنایی مدرن خیابان تبدیل کرده است. با ادامه پیشرفت فناوری، چراغ‌های LED احتمالاً کارآمدتر و مقرون به صرفه‌تر خواهند شد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مشاوره نیاز دارید؟
×